top of page

Pregnancy and Labour

Disclaimer: כותבות המאמר אינן בעלות ניסיון רפואי. כל המידע המוצג כאן הנו מניסיון אישי בלבד ויש לקחת אותו בערבון מוגבל.

במאמר זה נציג את מערכת הבריאות הקנדית בכלליותה תוך מתן דגש על מספר נושאים ספציפיים שקשורים לנשים וילדים ונציין גם הבדלים לעומת מערכת הבריאות בישראל. חשוב לציין שהמידע כאן נאסף מנסיון של חברות מאמעטפת והינו חלקי. בכל מקרה של ספק ובמידה ויש שאלות יש להפנות אותן לרופא.

הריון ולידה

הריון ולידה

קודם כל מזל טוב על החלטתכם להקים או להרחיב משפחה. ידוע לנו שישנם נשים שעוברות לפה לפני הריון, בזמן הריון או עם ילדים. בחלק זה נפרט את התהליך המלא של ההריון והלידה בקולומביה הבריטית. נשווה לתהליך בישראל ונציין מה כלול פה דרך מערכת הבריאות הציבורית ומה ניתן לבצע באופן פרטי.

הכנות לקראת הריון

ויטמינים

בקנדה הרופאה ממליצה להתחיל לקחת ויטמינים prenatal, ובמינימום חומצה פולית (באנגלית: folic acid) לפחות 3 חודשים לפני הכניסה להריון וכמובן במהלך ההריון.

בדיקות גנטיות

בתור יהודים, בעיקר אם אשכנזים, מומלץ לעשות בדיקות גנטיות.

ניתן לבצע כאן בדיקות גנטיות על ידי בקשת הפנייה מרופא המשפחה. ניתן לבקש לבצע את הבדיקות של ashkenazi jews אך הבדיקות הגנטיות כאן פחות מקיפות.

במידה ומתאפשר מומלץ לעשות את הבדיקות בישראל לפני המעבר לקנדה או בעת אחד הביקורים בישראל.

במידה וידוע כבר שאחד מבני הזוג נשא של מחלה או מוטציה מסוימת ניתן לבקש מהרופא שיבדקו גם את אותה מחלה בעת הבדיקה.

הבדיקות הגנטיות בקנדה מכוסות על ידי הmsp.

ניתן לבצע בדיקות גנטיות גם באופן פרטי בPCRM בעיר ברנבי. אינני יודעת אם אלו בדיקות מקיפות כמו בישראל או מה השוני בינן לבדיקות שמכוסות על ידי msp. קישור לאתר שלהם: https://pacificfertility.ca/

חיסונים

ניתן לבקש מרופא המשפחה הפנייה לבדיקות דם לוודא למה את מחוסנת מאחר ויש חיסונים שיש בהם נגיף חי מוחלש ואותם לא מומלץ לבצע בהריון. כמו כן הרופא ימליץ לך לעשות את חיסון השפעת אם את תהיי בהריון במהלך החורף. ניתן לקרוא על זה עוד כאן: https://www.healthlinkbc.ca/health-topics/tn9107

מעקב הריון

בשעה טובה המחזור מאחר והבדיקה הביתית מראה שאת בהריון. מה קורה עכשיו??

רופא משפחה/גניקולוג/מיילדת

באופן כללי במהלך השליש הראשון של ההריון המעקב מתבצע על ידי רופא המשפחה. לאחר מכן ממשיכים את מעקב ההריון אצל רופא משפחה, גניקולוג (OBGYN) או מיילדת (midwife). ישנם רופאי משפחה שבעלי ההסמכה לעקוב אחר הריון מלא וישנם כאלה שעוקבים רק בשליש הראשון. בכל מקרה זכותך לבקש מעקב אצל רופא נשים או מיילדת.

חשוב לציין שלא משנה מי מבצע את המעקב הבדיקות שתופני אליהן הן אותן הבדיקות.

גניקולוג (OBGYN)

ניתן לבקש הפניה לגניקולוג ספציפי אך מומלץ קודם כל לוודא שהגניקולוג אכן זמין לקבל אותך כפציינטית.

כל גניקולוג משויך לבית חולים ספציפי. זהו בית החולים בו את גם תלדי. ספציפית לגבי העיר ונקובר בשל עומס על בתי החולים לרוב יש לגור בונקובר על מנת להתקבל לרופא שמשויך לבית חולים בעיר.

כל גניקולוג הוא חלק מקבוצה עם גניקולוגים נוספים ככה שבמידה והוא לא יהיה הרופא בחדר הלידה, רופא אחר מהקבוצה שלו יהיה זה שיילד אותך.

*ייתכן וברגע האמת תגיעי לבית החולים והוא יהיה מלא ויאלצו להפנות אותך לבית חולים אחר. זה לא קורה הרבה אך בהחלט אפשרי.

ישנם שני רופאים בונקובר שהרבה מהקהילה היהודית הולכים אליהם אך הם לא בהכרח יוכלו לקבל אתכן כמטופלות מפאת עומס. Dr. Rosengarten ו- Dr. Bloomenthal.

בעיר צפון ונקובר יש מרפאה למעקב הריון בתוך בית החולים (Lionsgatr). קישור לאתר המרפאה - https://lgmc.ca/


ניתן להעזר בלינק הזה על מנת למצוא רופא נשים וניתן גם לבקש המלצה מהרופא משפחה. http://pregnancyvancouver.ca/find-a-maternity-care-doctor

מיילדת (midwife)

מעקב הריון יכול להתבצע גם על ידי מיילדת. למיילדות בדרך כלל גישה טבעית יותר לתהליך ההריון והלידה. כמו כן במידה ואת רוצה ללדת לידת בית מחוץ לבית החולים ישנן מיילדות שתומכות בזאת. מיילדות גם יכולות ליילד אותך בבית חולים אם את חפצה בזאת.

גם במקרה זה ניתן לבקש הפנייה למיילדת ספציפית אך מומלץ קודם כל לוודא שהיא אכן זמינה לקבל אותך כפציינטית.

שליש ראשון

בשליש הראשון תראי את הרופא פחות או יותר פעם בחודש. בכל מפגש במהלך ההריון הרופא ייקח בדיקת שתן (אז לא לשכוח לשתות הרבה לפני התור), ימדוד לך עם סרט מדידה (כן כן…) את הבטן מהפופיק מטה כדי לראות שההריון מתפתח (כל חודש אמור המרחק לגדול בס״מ) וימדוד לך גם לחץ דם.

שבוע 0-3

שבועות ההריון נספרים מתאריך תחילת המחזור האחרון. בשבועות אלה את במחזור, מבייצת, ומחכה בקוצר רוח למחזור הבא או לאי הגעתו.

שבוע 4-5

דבר ראשון יש לקבוע תור לרופא המשפחה (או להגיע לwalk in clinic). הרופא ימליץ להתחיל ליטול חומצה פולית וויטמינים נוספים prenatal וגם יפנה אותך לבדיקות דם - בטא, בלוטת התריס, ברזל , סוג דם ו- Rh, מחלות מין ועוד. כשאני שאלתי את הרופאה שלי לגבי טוקסופלסמה אמרה שלא בודקים כאן כבשגרה. כחלק מהבדיקות יבדקו גם אם את מחוסנת למחלות שונות. במידה ואת לא ייתכן והרופא ימליץ להתחסן. ישנם חיסונים שנותנים כאן בהריון ויש חיסונים שמחכים לאחר הלידה. ניתן לקרוא עוד על זה כאן: https://www.healthlinkbc.ca/health-topics/tn9107

במידה ואת סובלת הרבה מבחילות ישנה תרופה שהרופאים פה נותנים לנשים בהריון בשם Diclectin. מניסיון של חברה בישראל אני יודעת שנותנים אותה גם שם. קישור לאתר של משרד הבריאות בישראל: https://www.old.health.gov.il/units/pharmacy/trufot/PerutTrufa.asp?Reg_Number=153%2011%2034066%2000&safa=e

*יש להתייעץ עם הרופא המטפל על לקיחת כל תרופה שהיא. ארגון מאמעטפת מספק מידע בלבד ואינו לוקח אחריות על החלטות קוראי המאמר.

שבוע 8-10

בדיקת דופק

הרופא גם יפנה אותך לבצע את האולטרסאונד הראשון בהריון לבדוק את גיל ההריון והדופק בסביבות שבוע 8 (שמונה שבועות מתאריך תחילת המחזור האחרון). באופן עקרוני אולטרסאונד זה הוא הראשון מתוך השניים (!) היחידים שתעשי בהריון. האולטרסאונד עצמו מבוצע על ידי טכנאי אולטרסאונד במכון והתוצאות נשלחות חזרה אל רופא המשפחה.

NIPT - Non-Invasive Prenatal Testing

ייתכן ושמעת בישראל על בדיקת דם שמחליפה* את בדיקת מי השפיר. בדיקה זו מסוגלת להסתכל על הDNA של העובר שזורם בדם האם ולבדוק את הכרומוזומים (כולל כרומוזומי המין). בדיקה זו זמינה גם בקנדה אך יש לשלם עליה באופן פרטי למעט במקרים מסוימים שהבדיקה כן מכוסה על ימי msp (ניתן לקרוא כאן: http://www.perinatalservicesbc.ca/health-professionals/professional-resources/screening/prenatal-genetic/non-invasive-prenatal-testing-nipt). ישנו מספר מכונים שמבצעים את הבדיקה על ידי לקיחת הדם ושליחתו למעבדות של החברות שמפענחות בארה״ב או בסין.

אלו מספר מכונים בהם ניתן לבצע את הבדיקה:

  • דרך Life Labs ניתן לבצע את הבדיקה של חברת Panorama. המכון שולח את הבדיקה למעבדה שלהם בארה״ב. זו הבדיקה שנחשבת למקיפה והאמינה ביותר. הם משתמשים בטכנולוגית הדמיה מתקדמת יותר משאר הבדיקות כדי לגשר על הפערים במקטעי ה DNA של העובר שמאותרים בדם של האם.

  • דרך PCRM מרפאה בברנבי ניתן לבצע גם הבדיקה הזו ובדיקות נוספות. מידע נוסף ניתן לקרוא באתר שלהם: https://pacificfertility.ca/service-types/prenatal-screening

שבוע 11-13

בדיקת סיסי שלייה

בטווח שבועות אלה מבצעים את הבדיקה. באנגלית הבדיקה נקראת Chorionic villus sampling או בקיצור CVS. זוהי לא בדיקה שמבצעים בשגרה וההחלטה לבצע אותה תלויה בך וברופא המטפל.

שקיפות עורפית

בטווח שבועות אלה מבצעים את בדיקת השקיפות העורפית. באנגלית הבדיקה נקראת NT Scan או בשמה המלא: Nuchal Translucency Screening Test. בקולומביה הבריטית בדיקה זו כלולה בmsp רק אם את בת 35 ומעלה או ישנה היסטוריה רפואית. במידה ואת רוצה לבצע אותה באופן פרטי בתשלום זה גם אפשרי ויש מספר מכונים שמבצעים אותה. ניתן לקרוא על הבדיקה בקישור הבא: https://www.healthlinkbc.ca/medical-tests/abo6088

ישנם מספר מכונים שניתן לבצע בהם את הבדיקה. ביניהם המקומות הבאים להלן שחברות מאמעטפת עשו בהן את הבדיקה:

  • PCRM - נמצאת בBurnaby, עיר סמוכה לונקובר.

  • Olive - נמצאת בונקובר ליד הcity hall.

FTS - First trimester screening

לקראת סוף השליש הראשון ניתן לבצע בדיקה זו. זוהי בדיקת הסקר הביוכימי שמבוצעת בישראל. בדיקה זו כוללת את השקיפות העורפית ובדיקת דם נוספת. גם במקרה זה הבדיקה מכוסה על ידי msp כתלות בגיל והיסטוריה רפואית. ניתן לקרוא על הבדיקה בקישור הבא: https://www.healthlinkbc.ca/health-topics/abh1912

שליש שני

שבוע 14-20

בשעה טובה עברת את השליש הראשון של ההריון. בתקווה שאת כעת מרגישה יותר טוב והרעב גובר. בשליש זה המעקב אחר ההריון יעבור לגניקולוג או המיילדת. גם הם יראו אותך אחת לחודש ויבצעו את אותן הבדיקות שרופא המשפחה ביצע - בדיקת שתן, מדידת הבטן עם סרט המדידה ולחץ דם.

חשוב לציין: בקנדה לא מבצעים סקירה מערכות מוקדמת.

תבחין משולש או מרובע

במהלך שבועות אלה יש באפשרותך לבצע את בדיקת התבחין המשולש או המרובע. באנגלית: Triple or Quad Screening Test. גם זו בדיקת דם. בדיקה הזו מכוסה על ידי msp והרופא יפנה אותך לבצע אותה. ניתן לקרוא על הבדיקה בקישור הבא: https://www.healthlinkbc.ca/health-topics/ta7038

סקירת מערכות מורחבת

בדרך כלל במהלך שבוע 18-20 יבוצע האולטרסאונד האחרון שמבצעים בשגרה בהריון וזה סקירת המערכות או באנגלית: detailed ultrasound or level 2 ultrasound. לרוב תישלחי לעשות את האולטרסאונד בבית החולים אך ייתכן ותישלחי למכון אחר. גם כאן האולטרסאונד עצמו מבוצע על ידי טכנאי אולטרסאונד והפענוח מתבצע על ידי רופא והתוצאות יישלחו למי שמנהל את מעקב ההריון. הסקירה מקיפה ומסתכלים על האנטומיה של העובר כולל איברי המין. חשוב לציין שלטכנאי אסור לומר לך אם מה שרואה באולטרסאונד תקין או לא וגם אסור לו לומר לך את מין העובר.

בדיקת מי שפיר

בדיקה זו מבוצעת לרוב בסביבות שבוע 16. הבדיקה נקראת באנגלית: Amniocentesis. ייתכן ויהיה צורך לבצע את הבדיקה גם בשבוע מאוחר יותר. הבדיקה לא מבוצעת כאן בשגרה וההחלטה האם לבצע את הבדיקה או לא היא לשיקול דעתך מול הרופא/המיילדת.

בדיקת אקו לב עובר

בדיקה זו מבוצעת בשבועות 18-20. הבדיקה נקראת באנגלית: Fetal Echocardiogram. בדיקה זו לא מבוצעת כאן בשגרה וההחלטה האם לבצע את הבדיקה או לא היא לשיקול דעתך מול הרופא/המיילדת.

שבוע 24-28

סכרת הריון ובדיקת העמסת סוכר

במהלך שבועות אלה תישלחי לבדיקת דם לאבחון סכרת הריון. באנגלית: glucose tolerance test.

חשוב לציין שאם את בסיכון לסכרת את יכולה להיבדק גם מוקדם יותר אך בטח יחזרו על הבדיקה שוב במהלך שבועות אלה. בדיקת העמסת הסוכר כאן יכול להתבצע בשלב אחד (75 גרם) או בשני שלבים (50ג ואז 75ג). גם כאן יש נוזל כתום מאוד מתוק שצריך לשתות. את הבדיקה ניתן לעשות ברוב המכונים שעושים בדיקות דם אך יש לקחת בחשבון שלרוב צריך לקבוע תור ייעודי אצלם מאחר והבדיקה לוקחת זמן.

שליש אחרון

בשעה טובה רוב ההריון מאחורייך ואת עכשיו בשליש האחרון. בשליש זה תפגשי את הרופא/המיילדת לעיתים תכופות יותר שימשיכו לבצע את אותן בדיקות המעקב - בדיקת שתן, מדידת הבטן עם סרט המדידה ולחץ דם.

שבוע 28-36

חיסון נגד שעלת whooping cough

ניתן לבצע חיסון זה בין שבועות 29-36 על מנת להעביר את הנוגדנים לעובר שכן הוא יקבל את חיסון השעלת רק בגיל חודשיים. החיסון נקרא באנגלית Tdap והוא כולל - Tetanus, Diphtheria, Pertussis - טטנוס, דיפטריה ושעלת. החיסון אינו כלול בmsp אלא אם כן הייתה בדיוק התפרצות של שעלת באיזור מגורייך. ניתן להשיג את החיסון באופן עצמאי דרך בית מרקחת (הרופא בטח גם יוכל להשיג) אך זה יהיה בתשלום.

בדיקת GBS

בדיקת דם זו מבוצעת לרוב בשבוע 35 להריון.

הערכת משקל

בדיקה זו לא מבוצעת בקנדה בשגרה. לרוב האולטרסאונד האחרון שיבוצע עד ללידה הוא הסקירה בשליש השני.

לידה

סופסוף הגיע הרגע המיוחל והתינוק ״אוטוטו״ ייצא לאוויר העולם. הנה מתחילים לך צירים, ייתכן ואפילו החלו לרדת לך המים ולפני שאת יודעת את כבר בדרך לבית החולים.

מהלך הלידה - כללי

בעת ההגעה לבית החולים למחלקת מיון יולדות ירשמו אותך ובהתאם לעומס ולדחיפות יכניסו אותך לבדיקה ובין היתר יבדקו פתיחה. אם הפתיחה שלך פחות מ-4 ס״מ ובהנחה שכל שאר הדברים תקינים רוב הסיכויים שישלחו אותך הביתה ויגידו לך לחזור מאוחר יותר. כאשר יאשפזו אותך בחדר לידה החדר יהיה כמובן פרטי. חשוב לציין ששואלים לדעתך ויעשו הכל כמידת האפשר שתהליך הלידה שלך יהיה כמו שתיארת (כמובן שזה יכול להשתנות במידה ועולה מצב חירום רפואי). לדוגמא: לידה ללא אפידורל, ישנם גם בתי חולים שיש בהם חדרים עם אמבטיות שניתן לבצע לידה במים, אפשרות להסתובב בחדר ולשנות תנוחות כמו כריעה ועמידה. ניתן גם לבצע השהייה בחיתוך חבל הטבור  (delayed cord clamping)

בן זוגך/מלווה נשאר איתך במשך כל הזמן ובמידה ונותנים לך זירוז לדוגמא, אז יש איתך בחדר אחות צמודה כל הזמן.

את הלידה עצמה מבצע הרופא (או המיילדת אם היא עשתה את מעקב ההריון).

אחר הלידה

לאחר הלידה לרוב ניתן לקבל חדר פרטי כולל מקלחת פרטית שהתשלום עליו מכוסה על ידי הביטוח הרפואי המשלים.

חשוב לציין: בבתי החולים כאן הביות הוא מלא ותומכים בעקרון אפס הפרדה. למיטב ידיעתי אין אפילו תינוקיה בבית החולים. כמו כן מספקים לבן הזוג מזרון שהם יכולים לישון עליו ולשהות עמכן בכל אורך האשפוז.

בית החולים מספק לך אוכל במהלך היום, מספק חיתולים לתינוק, פורמולה ותרומת חלב אם (אם במלאי). האחיות שבודקות אותך ואת התינוק גם יכולות לעזור עם ההנקה, ובחלק מבתי החולים יש גם יועצות הנקה אך יכולה לציין שבBC Womens Hospital בונקובר למשל מרפאת ההנקה לא פועלת בסוף השבוע (נכון ל2015).

שחרור מבית החולים

בשעה טובה מועד השחרור הגיע. אם הלידה הייתה תקינה ומצבך ומצב התינוק תקין ותלוי בשעת היום ייתכן ותשוחררו עוד באותו היום מבית החולים או לכל היותר תישארו לילה אחד. חשוב להביא את הסלקל שכן האחות תרצה לראות אותו לוודא שהוא מאושר לשימוש בקנדה ושאתם יודעים לחגור את התינוק כמו שצריך שיהיה בטוח בדרכו הביתה.

שאלות ותשובות

שאלות ותשובות

האם מקובל השימוש בשמן שקדים על ידי מיילדות בחדר לידה בונקובר כמו שמקובל בישראל?

זה לא נפוץ בונקובר או חלק מפרוטוקול הלידה אך הצוות בחדר הלידה מאוד מכבד את בקשות היולדת ואם תביאי איתך ותבקשי שישתמשו בו אז הצוות יענה לבקשה

חתך חיץ - האם מדובר בפרוטוקול מקובל בחדרי לידה בונקובר? האם מבקשים אישור מהיולדת והאם ניתן אלחוש לפני החתך?

זה לא נפוץ בונקובר או חלק מפרוטוקול הלידה אך הצוות בחדר הלידה מאוד מכבד את בקשות היולדת ואם תביאי איתך ותבקשי שישתמשו בו אז הצוות יענה לבקשה

חתך חיץ - האם מדובר בפרוטוקול מקובל בחדרי לידה בונקובר? האם מבקשים אישור מהיולדת והאם ניתן אלחוש לפני החתך?

אין יותר חתכים יזומים כמו שהיה פעם, כי זה התגלה כ"יד קלה על ההדק", מיותר ועם החלמה פחות טובה.

כן צמצמו את זה לשיקול דעת של המיילדת או הרופא/ה, לפעמים עוד בשלב שאפשר לדבר עם היולדת, אבל לרב זה מגיע ל"רגע האמת", לכמה רגעים לפני ההכתרה, רגע לפני היציאה וכו'. וככה, רק בהתאם למצב, אם צריך רק אז חותכים. ואלו כמובן לא זמנים שניתן לשאול או להתייעץ עם היולדת.

* 2 ממשתתפות הדיון ציינו שהמיילדת חתכה בלידה שלהן ללא בקשת אישור ועוד כמה משתתפות ציינו שעברו חתך חיץ

האם מקובל לבקש סיור בחדר הלידה כמו שמקובל בישראל?

כמה מהמשתתפות ציינו שעשו סיור בבתי החולים לפני הלידה - יש לברר באופן פרטני מול בית החולים. בנוסף ישנה האפשרות לסיור וירטואלי.

אחת המשתתפות ציינה שלא הלכו לסיור אך הוזמנו לבית החולים להרצאת הסבר בנוגע ללידה בבית החולים

אפידורל - האם הצוות זורם עם בקשות לאפידורל?

בהחלט זורמים עם בקשות לאפידורל ואף שואלים את היולדת אם היא מעוניינת באפידורל. יש לקחת בחשבון זמינות רופאים כך שאם המרדים נמצא בניתוח ייתכן שייקח זמן עד שיגיע לתת אפידורל. במידה והיולדת עדיין לא בפתיחה מספקת לאפידורל ומבקשת משכך כאבים מקובל לתת מורפין לשיכוך כאבים.

מניסיונן של היולדות - האם בונקובר ישנה נטייה להתערבויות יתר בלידה?

לדברי חלק מהמשתתפות גישת בתי החולים באיזור מעודדת לידות טבעיות אך מבחינה סטטיסטית יש עליה בשיעור הניתוחים הקיסריים בכל קנדה, כש BC מובילה עם שיעור של 35% אך יכול להיות שרופא כזה או אחר בגישה פחות התערבותית.

בנוגע לשאלה זו התפתח דיון מעמיק על היתרונות והחסרונות של ניתוח קיסרי וניתן לקרוא את מגוון הדעות בפוסט.

לכל יולדת מומלץ לדבר עם הרופא או מיילדת שאותם היא בחרה על מנת לתאם ציפיות בהתאם להריון הספציפי בו מדובר מאחר ואין דין אחד לכולן.

ניתן גם לנסות לזרז את הלידה באמצעות דיקור - ניתנה המלצה ל acumamas שם המדקרות אפילו מגיעות לבית החולים

האם יש טעם לעשות קורס הכנה ללידה למי שלא מדובר בלידה ראשונה והיא כבר עשתה קורס הכנה ללידה בישראל?

קורסי ההכנה ללידה כוללים בדרך כלל גם את הפרוטוקולים המקומיים ולכן מומלץ לשקול להצטרף לקורס מקומי על מנת להבין קצת יותר את תרבות הלידה בונקובר ואף מושגים שקשורים ללידה.

ניתנה המלצה על קורס הכנה ללידה: http://www.childbearing.org/prenatal-classes-vancouver/

ישנם קורסי הכנה בבתי החולים בהם משולב גם סיור בחדרי הלידה.

מומלץ לקרוא את הסילבוס לפני ההרשמה לקורס על מנת לוודא שהתכנים תואמים את ציפיות היולדת. בנוסף ישנה גם אפשרות למפגש עם דולה במקום קורס הכנה ללידה.

בנוגע לעלות קורס ההכנה ללידה/מפגש עם דולה - מומלץ לבדוק אם ישנו החזר מהביטוח המשלים.

כמה זמן אשפוז מקובל אחרי הלידה?

בדרך כלל משתדלים לשחרר אחרי לילה אחד, לפעמים שניים -  זה תלוי בשעה שילדת.

בדרך כלל משחררים בבוקר/בוקר מאוחר ויוצאים בצהריים (ולא בערב או הלילה).

אך ישנה גמישות בנושא וניתן גם לבקש שחרור אחרי 6 שעות במידה והכל תקין והיולדת מעוניינת ובאותה מידה ניתן לבקש להאריך את משך האשפוז אם היולדת מעוניינת.

בדיקות לאחר הלידה במקרה של שחרור מוקדם

במידה והיולדת בוחרת בשחרור מוקדם עליה לחזור לבית החולים למחרת על מנת לבצע בדיקות לתינוק.

במידה והיולדת בחרה ללדת עם מיילדת היא אינה צריכה לחזור לבית החולים לבדיקות אלא המיילדת מגיעה לביקור בית לבדוק את היילוד, לשקול אותו, לבדוק את ההנקה של האם ולבצע בדיקות דם. בדיקת שמיעה לילוד ניתן לקבוע לתאריך מאוחר יותר אצל רופא.

במידת הצורך המיילדות יבצעו ביקורי בית נוספים.

במידה ובוחרים בלידה עם רופא האם נוכחות של דולה יכולה לעזור?

מרבית העונות לשאלה ממליצות על נוכחות של דולה או מציינות שהצטערו שויתרו על נוכחות הדולה

לידות VBAC - מה היחס כאן ללידת vbac? מה הדרך הכי טובה להתכונן? האם הרופאים ימהרו להכניס התערבות רפואית בגלל המצב שלי? ואם בכלל לא ארצה vbac, האם יש אפשרות ללכת לקיסרי אלקטיבי שוב?

נשים שילדו כבר בקיסרי ניתנת להם הבחירה האם הן מעדיפות ללדת בפעם השנייה בקיסרי אלקטיבי או שהן מעדיפות לנסות לידה טבעית (כמובן בהינתן ואין התוויה רפואית שדורשת קיסרי).

מעבר ל"נותנים לך בחירה" את צריכה להיות קנדידטית טובה ללידה כזאת , את צריכה רופא שתומך בזה.

הדרך הכי טובה להתכונן לvbac היא קודם כל לקרוא בעצמך ולמצוא רופא שתומך בך. יש דולות שיש להן יותר ניסיון עם vbac.

הפוסט בפייסבוק ממנו לקוחות השאלות והתשובות

במידה ותהיי מעוניינת בקריאת השרשור ופירוט התשובות לעומק זהו הלינק לפוסט המדובר:

https://facebook.com/groups/1979489652310630?view=permalink&id=2087640718162189

אתרים שימושיים

אתרים שימושיים שטרם צוינו במאמר

טלפונים שימושיים

טלפונים שימושיים

  • במקרה חירום יש להתקשר 911. חשוב לציין שפלאפונים בימינו מאפשרים להתקשר למוקד החירום גם אם הטלפון נעול (גם אם ננעל בעקבות הקשת סיסמא שגויה ע״י ילד בן שנתיים ששיחק איתו, למשל ;-))

  • במקרה שאינו חירום ניתן להתקשר 811. זהו מוקד שאיננו מוקד חירום שפעיל בכל שעות היממה וניתן לבקש בו לדבר עם אחות מוסמכת, דיאטנית ומספר נוסף של נותני שירות רפואיים.

סוף דבר

אתחיל בכך שמקווה שמצאתן את המאמר הזה מועיל ושהוא עושה לכן קצת סדר בנושא הגדול והחשוב הזה. השאיפה היא שמאמר זה יתעדכן ומידע נוסף יתווסף אליו במהלך הזמן. במידה ויש נושאים ספציפיים שהייתן רוצות לראות במאמר אנא תגיבו ותבקשו, לא להתבייש :-)

bottom of page